Tor jazdy

Tor jazdy jest kolejnym dodatkiem do mojego „słownika”. Tor jazdy jest linią, jaką obiera kierowca, aby pokonać zakręty w jak najszybszym tempie, co nie oznacza, że zawsze z jak największą prędkością. Wykorzystuje się do tego całą szerokość toru, drogi, dzięki czemu można wyprostować zakręt (obrać linię, o największym promieniu). Jadąc na granicy przyczepności kierowca uzyskuje w ten sposób maksymalną prędkość w zakręcie.

Na torze jazdy znajduje się kilka istotnych elementów, w następującej kolejności:

– punkt hamowania

– punkt skręcania

apex

– kierunek oraz odległość do następnego zakrętu

Tor jazdy zależy od wielu czynników. W celu obrania najlepszego toru jazdy uwzględnia się takie czynniki jak charakterystyka i setup samochodu, warunki pogodowe, rodzaj napędu czy też moc silnika. Próbując różnych strategii i torów jazdy zawsze porównuj wyniki na stoperze. Czasami kierowca odnosi wrażenie, że danym torem zakręt pokonał wolniej, jednak okazuje się,  że czas przejazdu był krótszy.

Trenując tor jazdy i szukając własnego stylu pamiętaj, aby robić to na zamkniętym obiekcie, pozbawionym drzew, słupów itd. Najlepiej na torze wyścigowym lub lotnisku dostosowanym do trenowania jazdy samochodem, np. Motopark w Ułężu.

4 myśli w temacie “Tor jazdy”

  1. Bardzo dziękuje za kolejny pouczający tekst. Czekam na kolejne. W większości przypadków jeździmy na pamięć. Zapominamy o tym, że również swoje umiejętności jazdy trzeba bardzo znacznie polepszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *